Kilka słów wstępu do rejsów stażowych

Aspirując do roli kapitana - oprócz wszystkich nautycznych umiejętności - trzeba przede wszystkim mieć absolutną świadomość odpowiedzialności za każdego człowieka w załodze oraz za prowadzoną jednostkę. Wtedy cała posiadana mądrość kapitańska pozwoli nam - przy niesprzyjających warunkach - stać się asertywnym na roszczenia niektórych członków załogi w kwestii dokładnej realizacji planów godzin rejsu, czy zdobycia planowanych akwenów.

To Ty jako Kapitan musisz ocenić, czy uda się bezpiecznie dotrzeć w zamierzone rejony, czy uda się wrócić szczęśliwie do portu, nie narażając siebie
i innych na tragiczne skutki błędnych niedojrzałych decyzji.

Dlatego zwłaszcza tutaj oczekujemy, że bez słów zrozumiesz, iż nie zawsze udaje się zrealizować zamierzone cele, gdyż nadrzędnym naszym celem jest bezpieczeństwo. Jeśli myślisz inaczej, być może to jeszcze nie jest ten moment, kiedy powinieneś myśleć o sobie w roli kapitańskiej…

Do stałej trasy naszego rejsu powrócił port Tanger w Maroko. Zapraszamy do tego, tak długo zamkniętego dla żeglarzy, zakątka.

Nasza uwaga skierowana ku Tobie

Na naszych rejsach na staż kapitański nie tylko odkryjesz wiele przecudownych miejsc, lecz przede wszystkim odsłonisz dla siebie dalsze cenne tajniki kunsztu prawdziwego żeglarstwa morskiego. Zdobyte z nami doświadczenie umocni Cię w stawianiu pewnych kroków w trakcie Twojej żeglarskiej przygody, w pewności siebie, w zachowaniu zimnej krwi i szybkiej ocenie sytuacji, w pewności przy podejmowaniu racjonalnych decyzji – koniecznych podczas dowodzenia załogą.

Rejsy na staż kapitański prowadzone są na wodach pływowych u wybrzeży Maroka, Hiszpani oraz Portugalii. Każdy z rejsów trwa 9-10 dni, rozpoczynając się w hiszpańskiej części Gibraltaru (Marina Alcaidesa, pantalan 11). Pływamy na ciężkim, metalowym jachcie (50 ton) o długości powyżej 20 metrów, z odwiedzinami minimum dwóch portów pływowych, gdzie każdy uczestnik uzyska 100 godzin żeglugi.

Rejs ten spełnia tym samym wszystkie wymogi jakie stawia PZŻ do akceptacji opinii zgodnie z przepisem dotyczącym stażu kapitańskiego:

"... co najmniej jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych. "    >>>> strona PZŻ<<<<        - więc w dwóch rejsach osiągniemy dwa cele.

W przypadku złej pogody żeglarskiej tj: braku wiatru, zbyt silnego wiatru, wydarzeń niepowiązanych z rejsem istnieje ryzyko nie uzyskania godzin stażowych. Mamy nadzieję, iż taka sytuacja się nie zdarzy, a cała załoga wspólnie zaradzi takiej sytuacji.

Jeśli więc jest ktoś, kogo chcielibyście włączyć w swoją przygodę, by Wam towarzyszył przy zwiedzaniu tego pięknego zakątka świata – również tych nieposiadających uprawnień – serdecznie zapraszamy na nasz pokład!

Jak widać , Nie tylko dla Panów.

W trakcie rejsu

Rejs jest prowadzony jest przez doskonałą i doświadczoną panią kapitan Magdalenę Noworolską.

Doświadczenie jakie zdobędziecie, nie będzie tylko biernym pływaniem i zdobyciem opinii. Tutaj będziecie się uczyć czuwać nad innymi i zdobędziecie olbrzymią wiedzę dotyczącą manewrowania dużym, ciężkim jachtem, pracy na żaglach w oceanicznych warunkach, prawdziwej nawigacji przy pomocy map elektronicznych – wszystko pod czujnym okiem Pani Kapitan! Wszystkie te zajęcia prowadzone są dla chętnych i zgłaszających taką chęć.

W programie dodatkowo

Oprócz trudów żeglarskich nasz rejs będzie dla Was jednocześnie niezapomnianą egzotyczną przygodą, gdyż zawiniemy do portu położonego już na afrykańskim kontynencie Maroka, zwiedzimy wybrzeże hiszpańskie oraz portugalskie, aż do miasta Faro w Portugalii. Całkiem odmienna kultura, gorący klimat i piękne kontrastowe krajobrazy zachwycą Was wszystkich. Przewodnikiem będzie nasza Pani Kapitan, za którą udamy się między innymi w tajemnicze zakątki osobliwych uliczek, by nasycić tam nasze zmysły zapachem i smakiem potraw kuchni marokańskiej, hiszpańskiej oraz portugalskiej. Jeśli więc jest ktoś, kogo chcielibyście włączyć w swoją przygodę, by Wam towarzyszył i wspólnie zwiedzić ten piękny zakątek świata – również tych nieposiadających uprawnień – serdecznie zapraszamy na nasz pokład!

Ceuta

Mediterranean Gardens w Ceucie to absolutna perła w koronie i miejsce, które zdecydowanie należy odwiedzić. Jest to niesamowity kompleks basenów z wodą morską położonych we wspaniałych ogrodach tropikalnych, tuż obok mariny. Całość zajmuje powierzchnię 56 000 metrów kwadratowych i zdecydowanie jest miejscem, w którym można spędzić przyjemnie nawet cały dzień. W centrum kompleksu mieści się zamek, którego architektura inspirowana była murami obronnymi Ceuty, a wewnątrz, dla wytrwałych, znajduje się klub nocny, kasyno i oczywiście luksusowe restauracje. Duży zastrzyk adrenaliny!

Gibraltar

Gibraltar to po prostu niesamowita skała, miasto-państwo, które na powierzchni 6,5 km kw. z 30 tysiącami mieszkańców, od początku osiemnastego wieku stanowi terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. To miejsce, które szczyci się wielokulturową tradycją, gdzie na niewielkiej powierzchni bezkonfliktowo współistnieją religie: anglikańska, katolicka, mahometańska i żydowska. Ustanowione jako własność Korony na mocy traktatu w Utrechcie w 1713 roku, przyciąga ok. 7 milionów turystów rocznie. Co warto zobaczyć? Przede wszystkim słynne gibraltarskie małpy, cudowne jaskinie Św. Michała, latarnię morską Europa Point (jedyną, poza Wielką Brytanią, latarnię morską zarządzaną przez Trinity House, organizację zajmującą się brytyjskim dziedzictwem morskim) oraz ważny dla Polaków monument Władysława Sikorskiego odsłonięty w 2013 roku.

Tanger - jeśli będzię otwarty.

Położone na wzgórzach, z widokiem zarówno na Ocean Atlantycki jak i Morze Śródziemne, miasto z niezwykle bogatą historią. Na przestrzeni wieków znajdowało się kolejno pod panowaniem Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Portugalczyków, Arabów, Francuzów, Hiszpanów i Brytyjczyków. Ta widoczna do dzisiaj wielokulturowość przyciągnęła tu pisarzy i artystów z całego świata – przez pewien czas mieszkali tu m.in. Tennessee Williams, Allenn Ginsberg czy muzycy The Rolling Stones.

Miasto jest niezwykle ciekawą mieszanką kultury Wschodu i Zachodu. Wzdłuż ciągnącej się kilometrami plaży rozciąga się nowoczesny bulwar pełen luksusowych i nowoczesnych sklepów oraz hoteli, w głębi zaś mamy pełne krętych uliczek, typowo marokańskie Stare Miasto (Medina). To egzotyczne miejsce przyciąga turystów z całego świata i jest dumną wizytówką nowoczesnego Maroka.

Kadyks

Jedno z najstarszych miast w Europie, o historii sięgającej ponad 3000 lat wstecz, położone na półwyspie oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego. To typowo andaluzyjskie, historyczne miasto słynie ze swoich zabytków i pięknych oceanicznych plaż. Jedna z nich, La Caleta, była planem zdjęciowym do filmu „Śmierć nadejdzie jutro” z serii o słynnym Agencie 007.

Kadyks jest dla Hiszpanów symbolem, uwieńczonego sukcesem, oporu przeciwko najeźdźcom, którzy kilkukrotnie próbowali go zdobyć. Ze względu na niebywale radosne, pozytywne nastawienie do życia jego mieszkańców to miasto znane jest w Hiszpanii jako „Ciudad que sonrie” czyli „Miasto, które się uśmiecha”.

Historyczna częśćKadyksu składa się z dzielnic o wyjątkowo ciasnej zabudowie, poprzecinanych siecią wąskich, gwarnych uliczek, którym dodatkowego uroku dodają małe placyki pełne gwarnych kawiarenek, tawern i barów serwujących wyśmienite tapas. Jedną z atrakcji jest tutaj dzielnica Barrio de Santa María, uważana za prawdziwą stolicę śpiewu flamenco. W każdy lipcowy wtorek jest on tu wykonywany z wybranego balkonu. 

Nad Zatoką Kadyksu ciągnie się najdłuższy w Hiszpanii most La Pepa, wybudowany w 2015 roku i widoczny z odległości kilkunastu mil morskich, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Faro

Miasto położone na południowym wybrzeżu Portugalii, przy ujściu rzeki Formosa do Oceanu Atlantyckiego. To stolica regionu Algarve słynącego z najpiękniejszych plaż Portugalii. Miasto znajduje się na skraju parku przyrodniczego Ria Farmosa, znanego na całym świecie ze słonowodnych lagun i mnóstwa ptaków, które mają tam wymarzone warunki do życia.

Faro to nie tylko brama do Algarve - jego plaż, pól golfowych oraz zabytków pamiętających jeszcze czasy Maurów - ale też największe miasto najpopularniejszego regionu turystycznego Portugalii.

Atrakcje turystyczne w Faro są zdecydowanie inne niż te, które znamy z zatłoczonych nadmorskich kurortów. Miasto jest bardzo malownicze, szczególnie w obrębie Starówki – otoczonej przepięknymi murami i skrywającej wiele architektonicznych perełek.

Od zawsze Faro było ważnym centrum handlowym i administracyjnym, jednak w przeciągu ostatnich trzydziestu lat miasto przeistoczyło się w centrum turystyczne i kąpielisko regionu oraz w najważniejszy jego ośrodek komunikacyjny.

Ach, Ten Jacht

Elinca to jeden z 14 istniejących na świecie legendarnych jachtów typu Challenge 67 zaprojektowanych na potrzeby regat wokółziemskich „BT Global Challenge”. Po przeprowadzonym w 2017 remoncie i gruntownej przebudowie wnętrza jacht ten gwarantuje nam komfortowe warunki zakwaterowania. Jacht jest sam w sobie dużą jednostką, a jego przestrzeń została zaprojektowana w bardzo przemyślany sposób.

Dane jachtu:

Długość 20,47 m.

Szerokość 5,45 m.

Zanużenie 2,87 m.

Powierzchnia żagli 250 m. + 150 m. spinakera

Na pokładzie tego dwunastoosobowego jachtu każdy znajdzie swoją przytulną koję. Do dyspozycji załogi zostały przystosowane 2 kabiny dwuosobowe,  jedna kabina czteroosobowa –dziobowa oraz dwie 2 osobowe rufowe z hundkojami - wszystkie z łóżkami piętrowymi. Kabiny wyposażone są na wysokim poziomie, łącznie z pościelą i ręcznikami wliczonymi już w cenę rejsu. Oprócz kabin znajdziemy na nim oczywiście duże pomieszczenie nawigacyjne oraz dużą przestrzeń jadalną wraz z kuchnią, wyposażoną we wszystko co niezbędne. Na jachcie mamy do dyspozycji również dwie duże łazienki z prysznicami.

Cena rejsu od  550 euro za 10 dni - cena zawiera koszty pokładowe

Do ceny, doliczamy 10 euro/osoba za sprzątanie końcowe po rejsie. W cenę rejsu nie jest wliczona składka żywieniowa na jachcie tj. 70 euro na 10 dni niezależna od organizatora. 

Uwaga !!! Na rejsie wymagane jest posiadanie paszportu ze względu na wizytę w Maroko i Gibraltarze. Wymagane są również certyfikaty szczepień na COVID.

Jak się dostać na akwen:

Najłatwiej z Polski dostaniemy się na akwen lecąc do Malagi. Na dzień dzisiejszy takie bezpośrednie połączenia z Warszawy i Krakowa proponują nam linie lotnicze

1 -Ryanair strona >>>

2. Wizzair strona >>>

Pozostałe informacje jak dostać się z lotniska do mariny w La Linea dostajecie indywidualnie na e-mail po dokonaniu rezerwacji.

Terminy rejsów stażowych

Termin rejsu

Trasa rejsu

Ilość miejsc

cena rejsu

29.06-09.07.2022

Gibraltar - Gibraltar

6 miejsc

600 euro ( 10 dni ) z kasą pokładową

20-30.07.2022

Gibraltar - Gibraltar

3 miejsc

600 euro ( 10 dni ) z kasą pokładową

17-27.08.2022

Gibraltar - Gibraltar

brak miejsc

600 euro ( 10 dni ) z kasą pokładową

31.08-10.09.2022

Gibraltar - Gibraltar

8 miejsc

600 euro ( 10 dni ) z kasą pokładową

14-24.09.2022

Gibraltar - Gibraltar

brak miejsc

600 euro ( 10 dni ) z kasą pokładową

12 - 22.10.2022

Gibraltar - Gibraltar

10 miejsc

600 euro ( 10 dni ) z kasą pokładową

2 - 12.11.2022

Gibraltar - Gibraltar

7 miejsc

600 euro ( 10 dni ) z kasą pokładową

W poniższym linku znajdziesz  informacje dotyczące organizacji samego już wyjazdu tj. Ogólnych Warunkach Umowy, pierwszego kontaktu z jachtem, co zabrać na rejs, gdzie i jak szukać lotów, sytuacja Covid w danym kraju, kwestia ubezpieczenia siebie na czas trwania rejsu. Zapraszamy

Pozostałe szkolenia żeglarskie

Manewrówka Portowa oraz szkolenie Skipper Profesjonalny   Tutaj >>>

Prowadzimy profesjonalne szkolenia z manewrowania jachtem 14 metrów typu Bavaria 44 oraz Żaglowiec 19 metrów Bryza H (70 ton).  Zajęcia oprócz codziennej 7 godzinnej praktyki są uzupełniane warsztatami "Skipper Profesjonalny". Szkolenia praktyczne oraz warsztaty, przygotowują do samodzielnego prowadzenia rejsów. Stawiamy na bezpieczeństwo i profesjonalizm - wszystkie zajęcia prowadzone są przez Kapitanów Jachtowych oraz Wykładowców PZŻ. 

Proponujemy 3 rodzaje szkoleń:

Manewrówka Portowa Poziom I,

Manewrówka Portowa dla zaawansowanych, Manewrówka portowa na ciężkim jachcie

-------------------------------------------

Instruktor Sportu w dyscyplinie Żeglarstwo 

Instruktor Sportu w dyscyplinie Sporty Motorowodne

Instruktor ISSA (International Sailing Schools Association)

Profesjonalne szkolenia z uprawnieniami instruktorskimi Tutaj >>>

Zostań instruktorem sportu w dziedzinie spotry motorowodne oraz żeglarstwo - szkoła z wymaganiami. Stawiamy na zajęcia praktyczne na wodzie. Profesjonalne przekazanie wiedziedzy w zakresie nauczania sportów wodnych przez kapitanów oraz licencjonowanych Nauczycieli PZŻ jest drogą do twojego sukcesu jako szkoleniowec.

Zapraszamy

Przekonaj się Sam.

Grupa Morskie Szwędaki

e-mail: biuro@morskieszwedaki.eu

telefon: +48 531 225 750 Sławek

             +48 798 379 231 Gromek