Jachtowy Sternik Morski w Gdyni

oraz na rejsach morskich

Szkolenia prowadzimy na jachcie Bawaria 44 w grupach 4-7 osób

Uprawnienia Jachtowego Sternika Morskiego umożliwiają prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz prowadzenie jachtów żaglowych o długości do 18m po wodach morskich. Nasze kursy przygotują Cię do zdobycia tych uprawnień. Przede wszystkim jednak naszym celem jest gruntowne przygotowanie Ciebie do samodzielnego i bezpiecznego dowodzenia załogą i prowadzenia jachtów po morzu.

Kursy przeznaczone są dla osób od 18 roku życia. Wymagany jest staż morski minimum 200 godzin, udokumentowany opiniami z minimum dwóch rejsów po wodach morskich. Do stażu morskiego wliczają się tylko godziny w trasie pod żaglami oraz na silniku (godziny postoju oraz mile morskie nie wliczają się do stażu). Patent Żeglarza nie jest wymagany.

Harmonogram:

W trakcie naszego szkolenia kładziemy główny nacisk na rozwój umiejętności praktycznych gwarantujących bezpieczne żeglowanie, między innymi w zakresie poprawnego ustawienia żagli w stosunku do wiatru, płynnego wykonywania zwrotów, sprawnego wykonania manewrów w przypadku alarmu „człowiek za burtą” czy wykonywania potrzebnych manewrów w porcie. Konieczną umiejętnością każdego dowodzącego, odpowiedzialnego za własną załogę, jacht i bezpieczeństwo innych żeglujących, jest poprawne i sprawne zarządzanie załogą, które również jest ważnym punktem podczas naszego kursu. Elementem obligatoryjnym, którego wymagamy, są umiejętności w zakresie prac bosmańskich (wiązanie i cumowanie lin). Kolejnym i bardzo ważnym komponentem naszego szkolenia są warsztaty nawigacyjne przygotowujące Cię do planowania tras żeglarskich (wyznaczania odległości i czasu przelotów, kursów na mapach i dla sternika, uwzględniania prądów i pływów). Są to konieczne umiejętności, bez których szczerze odradzamy wypływanie na dalekie morskie wody, dlatego czas, który przeznaczamy na tą część, to dwie popołudniowe 4-godzinne sesje.  

Bardzo zależy nam na tym, aby w trakcie naszych szkoleń przekazać Ci jak najwięcej wskazówek praktycznych – nie tylko tych objętych programem patentowym, lecz również tych bazujących na naszym wielogodzinnym i wielomilowym doświadczeniu żeglarskim. Chcemy, abyś miał czas i możliwość wykonania jak największej ilości praktycznych ćwiczeń, dlatego też wymagamy wcześniejszego przygotowania teoretycznego. Wszystkie materiały z potrzebnym zakresem wiadomości przekażemy Ci w formie e-learningu oraz testów odpowiednio przed rozpoczęciem kursu. W ten sposób zyskujemy cenny czas, który możemy wykorzystać na praktyczną stronę nauki żeglarstwa. 

Agenda szkolenia pięciodniowego:

- pierwszy i drugi dzień - zajęcia pod żaglami. Intensywne zajęcia z manewrowaniem jachten pod żaglami. Zwroty, ostrzenie i odpadanie, trzymanie kursu, poprawność wykonywania oraz wydawania komend. Drugiego dnia manewry "człowiek za burtą" - wszystkie sposoby podchodzenia do człowieka na morzu.

- drugi dzień - po 18.00 - rejs wieczorny do Gdańska - poznajemy światła na morzu

- trzeci, czwarty i piąty dzień praktyki to manewrówka portowa. Są to intensywne, zaawansowane zajęcia z manewrowania dużym 14 metrowym jachtem w ciasnej marinie, Wszystkie sposoby dochodzenia i odchodzenia od nadbrzeża z wykorzystaniem cum i szpringów.

- trzeci i czwarty dzień ( od 17.00) zaawansowane warsztaty nawigacyjne - praca na mapach. Podczas warsztatów  wyznaczanie kursów, zliczeniówka (dewiacja, deklinacja), planowanie trasy, zadania nawigacyjne, pływy i prądy
Pełen program naszego szkolenia na Jachtowego Sternika Morskiego znajduje się w załączniku tutaj >>>

Miejsce szkolenia:

Kurs realizujemy w Gdyni TUTAJ >>> na terenie mariny jachtowej lub na rejsie tygodniowym (szczegóły w sekcji "Rejsy")

Jachty na których szkolimy:

Nasze szkolenia odbywają się na jachtach Sun Odyssey 42 lub Bavaria 44, każdy z dwuosobowymi kabinami, w pełni wyposażonym kambuzem, dwoma łazienkami z prysznicem, stanowiskiem nawigacyjnym oraz wygodną przestrzenną mesą.

Osobom przyjezdnym umożliwiamy zakwaterowanie na jachcie szkoleniowym. 

Egzamin na jachtowego sternika morskiego:

Egzamin odbywa się po zakończeniu każdego kursu manewrowego w Gdyni i rozpoczyna się zwykle w piątek wieczorem.
Obejmuje część teoretyczną w sali egzaminacyjnej oraz praktyczną na jachcie szkoleniowym.

Standardowy koszt egzaminu to 350 zł, a w przypadku uczniów poniżej 26 roku życia, po przedłożeniu legitymacji, 175 zł. Wystawienie patentu to koszt 50 zł, lub w przypadku uczniów 25 zł. Opłaty wymagane są przed egzaminem.

UWAGA:

Od kandydatów na jachtowego sternika morskiego nie jest wymagane posiadanie stopnia Żeglarza Jachtowego, jednak wiedza teoretyczna z tego zakresu oraz umiejętność prowadzenia jachtu są absolutnie wymagane w trakcie szkolenia.

Dodatkowo oferujemy możliwość zdobycia uprawnień na operatora radia SRC RYA – wszystkie informacje znajdują się na naszej stronie http://www.morskieszwedaki.eu/src

Koszt szkolenia:  1400 zł

Cena zawiera:

​- realizację programu szkoleniowego na patent jachtowy sternik morski

- dostęp do materiałów szkoleniowych na naszej e-learningowej platformie edukacyjnej

- warsztaty nawigacyjne (2 dni po 4 godziny)

- usługi szkoleniowe skippera / instruktora

- sprzątanie jachtu po szkoleniu

- opłaty postojowe jachtu w marinie w Gdyni

- opłaty postojowe jachtu w marinie rozpoczęcia kursu.
- ubezpieczenie NNW  na terenie RP

- cena nie zawiera opłat egzaminacyjnych i wydania patentu

Dodatkowa opcja:

Oferujemy możliwość noclegów na jachcie, w trakcie trwania szkolenia, w cenie 100 zł za cały pobyt.

Jest możliwość rezerwacji całej dwuosobowej kabiny na wyłączność za dopłatą w wysokości 250zł.

Szkolenia wstępne na rejsach morskich.

Dla podniesienia poziomu szkolenia i zwiększenia jego efektywności wrprowadziliśmy nawy rodzaj szkoleń na patent Jachtowego Sternika Morskiego.

Szkolenie Wstępne

Szkolenie wstępne, można rozpocząć przez każdego kursanta, podczas rejsu morskiego na każdym akweni. Gwarantuje ono, nabycie umiejętności którą musi nabyć każdy Sternik Morski. Zwracamy wówczas uwagę na podstawowe zagadnienia jak: trzymanie kursu, poprawność zwrotów oraz komend podczas nich występujących, obsługi instalacji na jachcie, trymowania, obsługi żagli oraz podstawy zarządzania załogą. Ponadto w szkoleniu wstępnym każdy kursant dostaje do nauki: platformę e-learningową, książkę Jachtowy Sternik Morski, materiały nawigacyjne, dodatkowe materiały szkoleniowe (PDF) oraz czapeczę, aby ta wiedza nie uleciała.

Koszt szkolenia wsztępnego to 700 zł

Szkolenie Końcowe

Druga część szkolenia to intensywna trzydniowa manewrówka portowa na naszej Marinie Gdynia. Czas trwania to 8 godzin dziennie poczynając od 8.30 do 16.30. Podczas szkolenia tematy które poruszamy to: sposoby cymowania i parkowania, obsługa i nazewnictwo cu, praca na obijaczach, bezpieczeństwo podczas manewrów, uczenie głośnej i precyzyjnej wymowy, nauka planowania oraz myślenia podczas manewru. Popołudnie nie zostaje niestety wolne. od godziny 17.00 intensywne czterogodzinne przez dwa dni warsztaty nawigacyjne. Zakończenie tej ciężkiej pracy sfinalizuje egzamin na patent który odbędzie się w każdy piątek o godzinie 17.00

Koszt szkolenia końcowego to 700 zł. Szkolenie końcowe można umówić w każdym dogodnym dla siebie terminie.

Terminy szkoleń w Gdyni

Nr Kursu

Data od - do

Miejsce

Ilość miejsc

Gdynia Kurs 22

11-15.10.2021

Gdynia

-

Gdynia Kurs 23

18-22.10.2021

Gdynia

-

Gdynia Kurs 24

25-29.10.2021

Gdynia

5

Przydatne Linki

I SEE the SEA s.c.

e-mail: biuro@morskieszwedaki.eu

telefon: +48 531 225 750 Sławek

             +48 798 379 231 Gromek