Jachtowy Sternik Morski w Gdyni

oraz na rejsach morskich

Uprawnienia Jachtowego Sternika Morskiego umożliwiają prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz prowadzenie jachtów żaglowych o długości do 18m po wodach morskich. Nasze kursy przygotują Cię do zdobycia tych uprawnień. Przede wszystkim jednak naszym celem jest gruntowne przygotowanie Ciebie do samodzielnego i bezpiecznego dowodzenia załogą i prowadzenia jachtów po morzu.

Kursy przeznaczone są dla osób od 18 roku życia. Wymagany jest staż morski minimum 200 godzin, udokumentowany opiniami z minimum dwóch rejsów po wodach morskich. Do stażu morskiego wliczają się tylko godziny w trasie pod żaglami oraz na silniku (godziny postoju oraz mile morskie nie wliczają się do stażu). Patent Żeglarza nie jest wymagany.

Harmonogram:

W trakcie naszego szkolenia kładziemy główny nacisk na rozwój umiejętności praktycznych gwarantujących bezpieczne żeglowanie, między innymi w zakresie poprawnego ustawienia żagli w stosunku do wiatru, płynnego wykonywania zwrotów, sprawnego wykonania manewrów w przypadku alarmu „człowiek za burtą” czy wykonywania potrzebnych manewrów w porcie. Konieczną umiejętnością każdego dowodzącego, odpowiedzialnego za własną załogę, jacht i bezpieczeństwo innych żeglujących, jest poprawne i sprawne zarządzanie załogą, które również jest ważnym punktem podczas naszego kursu. Elementem obligatoryjnym, którego wymagamy, są umiejętności w zakresie prac bosmańskich (wiązanie i cumowanie lin). Kolejnym i bardzo ważnym komponentem naszego szkolenia są warsztaty nawigacyjne przygotowujące Cię do planowania tras żeglarskich (wyznaczania odległości i czasu przelotów, kursów na mapach i dla sternika, uwzględniania prądów i pływów). Są to konieczne umiejętności, bez których szczerze odradzamy wypływanie na dalekie morskie wody, dlatego czas, który przeznaczamy na tą część, to dwie popołudniowe 4-godzinne sesje.  

Bardzo zależy nam na tym, aby w trakcie naszych szkoleń przekazać Ci jak najwięcej wskazówek praktycznych – nie tylko tych objętych programem patentowym, lecz również tych bazujących na naszym wielogodzinnym i wielomilowym doświadczeniu żeglarskim. Chcemy, abyś miał czas i możliwość wykonania jak największej ilości praktycznych ćwiczeń, dlatego też wymagamy wcześniejszego przygotowania teoretycznego. Wszystkie materiały z potrzebnym zakresem wiadomości przekażemy Ci w formie e-learningu oraz testów odpowiednio przed rozpoczęciem kursu. W ten sposób zyskujemy cenny czas, który możemy wykorzystać na praktyczną stronę nauki żeglarstwa. 

Agenda szkolenia pięciodniowego:

- pierwszy i drugi dzień - zajęcia pod żaglami. Intensywne zajęcia z manewrowaniem jachtem pod żaglami. Zwroty, ostrzenie i odpadanie, trzymanie kursu, poprawność wykonywania oraz wydawania komend. Drugiego dnia manewry "człowiek za burtą" - wszystkie sposoby podchodzenia do człowieka na morzu.

- drugi dzień - po 18.00 - rejs wieczorny do Gdańska - poznajemy światła na morzu

- trzeci, czwarty i piąty dzień praktyki to manewrówka portowa. Są to intensywne, zaawansowane zajęcia z manewrowania dużym 14 metrowym jachtem w ciasnej marinie. Wszystkie sposoby dochodzenia i odchodzenia od nadbrzeża z wykorzystaniem cum i szpringów.

- trzeci i czwarty dzień (od 17.00) zaawansowane warsztaty nawigacyjne - praca na mapach. Podczas warsztatów  wyznaczanie kursów, zliczeniówka (dewiacja, deklinacja), planowanie trasy, zadania nawigacyjne, pływy i prądy.
Pełen program naszego szkolenia na Jachtowego Sternika Morskiego znajduje się w załączniku tutaj >>>

Miejsce szkolenia:

Kurs realizujemy w Gdyni TUTAJ >>> na terenie mariny jachtowej lub na rejsie tygodniowym (szczegóły w sekcji "Rejsy")

Jachty na których szkolimy:

Nasze szkolenia odbywają się na jachtach Sun Odyssey 42 lub Bavaria 44, każdy z dwuosobowymi kabinami, w pełni wyposażonym kambuzem, dwoma łazienkami z prysznicem, stanowiskiem nawigacyjnym oraz wygodną przestrzenną mesą.

Osobom przyjezdnym umożliwiamy zakwaterowanie na jachcie szkoleniowym. 

Egzamin na jachtowego sternika morskiego:

Egzamin odbywa się po zakończeniu każdego kursu manewrowego w Gdyni i rozpoczyna się zwykle w piątek wieczorem.
Obejmuje część teoretyczną w sali egzaminacyjnej oraz praktyczną na jachcie szkoleniowym.

Standardowy koszt egzaminu to 350 zł, a w przypadku uczniów poniżej 26 roku życia, po przedłożeniu legitymacji, 175 zł. Wystawienie patentu to koszt 50 zł, lub w przypadku uczniów 25 zł. Opłaty wymagane są przed egzaminem.

UWAGA:

Od kandydatów na jachtowego sternika morskiego nie jest wymagane posiadanie stopnia Żeglarza Jachtowego, jednak wiedza teoretyczna z tego zakresu oraz umiejętność prowadzenia jachtu są absolutnie wymagane w trakcie szkolenia.

Dodatkowo oferujemy możliwość zdobycia uprawnień na operatora radia SRC – wszystkie informacje znajdują się na naszej stronie http://www.morskieszwedaki.eu/src

Koszt szkolenia:  1500 zł

Cena zawiera:

​- realizację programu szkoleniowego na patent jachtowy sternik morski

- dostęp do materiałów szkoleniowych na naszej e-learningowej platformie edukacyjnej

- warsztaty nawigacyjne (2 dni po 4 godziny)

- usługi szkoleniowe skippera / instruktora

- sprzątanie jachtu po szkoleniu

- opłaty postojowe jachtu w marinie w Gdyni

- opłaty postojowe jachtu w marinie rozpoczęcia kursu.
- ubezpieczenie NNW  na terenie RP

- cena nie zawiera opłat egzaminacyjnych i wydania patentu

Dodatkowa opcja:

Oferujemy możliwość noclegów na jachcie, w trakcie trwania szkolenia, w cenie 100 zł za cały pobyt.

Jest możliwość rezerwacji całej dwuosobowej kabiny na wyłączność za dopłatą w wysokości 250zł.

Szkolenia wstępne na rejsach morskich.

Dla podniesienia poziomu szkolenia i zwiększenia jego efektywności wprowadziliśmy nowy rodzaj szkoleń na patent Jachtowego Sternika Morskiego.

Szkolenie Wstępne

Szkolenie wstępne, można rozpocząć podczas rejsu morskiego na każdym akwenie. Gwarantuje ono nabycie umiejętności, które musi nabyć każdy Sternik Morski. Zwracamy wówczas uwagę na podstawowe zagadnienia jak: trzymanie kursu, poprawność zwrotów oraz komend podczas nich występujących, obsługi instalacji na jachcie, trymowania, obsługi żagli oraz podstawy zarządzania załogą. Ponadto w szkoleniu wstępnym każdy kursant dostaje do nauki: platformę e-learningową, materiały nawigacyjne, dodatkowe materiały szkoleniowe (PDF) oraz czapeczkę, aby ta wiedza nie uleciała ;)

Koszt szkolenia wstępnego to 700 zł

Szkolenie Końcowe

Druga część szkolenia to intensywna, trzydniowa manewrówka portowa w Marinie Gdynia. Czas trwania to 8 godzin dziennie od 8.30 do 16.30. Podczas szkolenia tematy, które poruszamy to: sposoby cumowania i parkowania, praca na obijaczach, bezpieczeństwo podczas manewrów, uczenie głośnej i precyzyjnej wymowy, nauka planowania oraz myślenia podczas manewru. Popołudnie nie zostaje niestety wolne :) Od godziny 17.00, przez dwa dni, są intensywne czterogodzinne warsztaty nawigacyjne. Zakończenie tej ciężkiej pracy sfinalizuje egzamin na patent, który odbywa się w każdy piątek około godziny 17.00

Koszt szkolenia końcowego to 800 zł. Szkolenie końcowe można umówić w dostępnych terminach szkoleń manewrowych podanych na naszej stronie.

Terminy szkoleń w 2022 w Gdyni

Nr Kursu

Data od - do

Miejsce

Ilość miejsc

Gdynia Kurs 7

20-24.06.2022

Gdynia

brak miejsc

Gdynia Kurs 8

27.06-1.07.2022

Gdynia

brak miejsc

Gdynia Kurs 9

1-5.08.2022

Gdynia

brak miejsc

Gdynia Kurs 10

22-26.08.2022

Gdynia

5

Gdynia Kurs 11

5-9.09.2022

Gdynia

7

Gdynia Kurs 12

3-7.10.2022

Gdynia

6

Terminy szkoleń w 2022/23 na Teneryfie

Nr Kursu

Data od - do

Miejsce

Ilość miejsc

koszt

Teneryfa kurs 1

7-14.01.2023

Teneryfa

14

2500

Teneryfa kurs 2

14-21.01.2023

Teneryfa

14

2500

Teneryfa kurs 3

4-11.03.2023

Teneryfa

14

2500

Przydatne Linki

Grupa Morskie Szwędaki

e-mail: biuro@morskieszwedaki.eu

telefon: +48 531 225 750 Sławek

             +48 798 379 231 Gromek